Newcastle Road, Slindon nr Eccleshall, Staffordshire, ST21 6LX - Tel: 07879 441282

2017 Heronbrook Winter League

Home Page

The Cafe

The Fishery

 For past results click a year above

Round Four

 

Top 20

 

 

lb

oz

J Hughes

M.A.P.

179

6

M Lloyd

Edgerley Sports

107

14

C Wroe

Burt Baits Tri-cast

107

12

M Kearns

Browning Red

107

11

M Barwell

Maver Gold Dynamite Yew

98

6

N Spain

Total Angling Shrewsbury

89

8

S Roberts

Team Gingerless

88

10

P Ashdown

Browning Red

85

1

C Barlow

Tri-cast Guru

85

0

C Wojak

Browning Red

83

4

D White

Maver Midlands Youth

82

5

J Brown

Maver Midlands 

81

1

D Lloyd

Maver Midlands White

79

9

P Brandrick

Team Gingerless

79

7

R Griffiths

M.A.P.

78

14

S Norris

Edgerley Sports

77

15

S Jones

Trentham Lakes

74

8

R Randell

Team Gingerless

72

15

K Oldham

Nathans Youth

72

2

A Bennett

Tri-cast Guru

70

12

 

Daily Table

 

A

B

C

D

Points

Tri-cast Guru

2

2

1

4

9

Browning Red

1

1

7

1

10

Stockton Heath Angling Club

4

1

3

2

10

Team Gingerless

3

5

1

1

10

M.A.P.

6

1

2

3

12

Maver Midlands White

2

3

4

5

14

Maver Midlands Youth

2

2

2

8

14

Maver Gold Dynamite Oak

1

7

6

2

16

Burt Baits Tri-cast

7

3

3

5

18

Edgerley Sports

3

2

7

6

18

Maver Midlands 

4

6

2

6

18

Maver Midlands Bagem

3

5

6

4

18

Mosella Dynamite North West

5

6

3

4

18

Total Angling Shrewsbury

7

5

1

6

19

Nathans Youth

6

9

4

1

20

Wheatsheaf

8

4

5

3

20

Trentham Lakes

5

9

5

2

21

Ultimate Pellet

6

4

8

3

21

Maver Gold Dynamite Willow

5

6

4

7

22

Maver Gold Dynamite Yew

1

3

9

10

23

Browning Blue

8

8

6

8

30

Dynamite Baits Stoke

7

7

8

8

30

Team S.P.A.M.

8

8

7

7

30

Heronbrook Gold

10

8

5

9

32

Heronbrook Red

10

4

9

9

32

M.O.D. Stafford

9

10

8

5

32

Smiths Bait & Tackle

9

7

9

7

32

Team Shelley

4

9

10

10

33

March Stream

9

10

10

9

38

 

Overall Table

 

RD 1

RD 2

RD 3

RD 4

Total

Tri-cast Guru

8

14

7

9

38

M.A.P.

7

12

14

12

45

Maver Midlands White

9

11

16

14

50

Nathans Youth

9

13

13

20

55

Maver Gold Dynamite Oak

14

13

14

16

57

Team Gingerless

16

10

24

10

60

Maver Midlands Youth

14

20

17

14

65

Browning Red

22

20

17

10

69

Maver Midlands 

13

20

19

18

70

Total Angling Shrewsbury

17

23

12

19

71

Maver Midlands Bagem

22

20

16

18

76

Maver Gold Dynamite Willow

21

21

21

22

85

Mosella Dynamite North West

19

26

24

18

87

Trentham Lakes

29

15

22

21

87

Heronbrook Gold

23

15

18

32

88

Maver Gold Dynamite Yew

25

17

27

23

92

Burt Baits Tri-cast

23

28

26

18

95

Team S.P.A.M.

23

19

23

30

95

Edgerley Sports

22

29

27

18

96

Smiths Bait & Tackle

23

24

17

32

96

Dynamite Baits Stoke

18

25

25

30

98

Stockton Heath Angling Club

27

37

28

10

102

Ultimate Pellet

28

28

26

21

103

Browning Blue

25

29

24

30

108

Wheatsheaf

32

32

27

20

111

M.O.D. Stafford

32

24

26

32

114

Heronbrook Red

29

30

26

32

117

Team Shelley

33

25

33

33

124

March Stream

36

32

38

38

144

 

Full Results

Canal

 

 

lb

oz

Pts

1

T Maj

Maver Gold Dynamite Willow

47

6

5

2

K Jones

Browning Blue

34

11

8

3

P Mellor

Heronbrook Red

19

14

10

4

C O'Connor

Smiths Bait & Tackle

24

8

9

5

J Goldthorpe

Dynamite Baits Stoke

36

10

7

6

R Bacon

Maver Midlands 

47

12

4

7

M Barwell

Maver Gold Dynamite Yew

98

6

1

8

S Norris

Edgerley Sports

77

15

3

9

P Haynes

Ultimate Pellet

41

11

6

10

D Lloyd

Maver Midlands White

79

9

2

11

S James

Stockton Heath Angling Club

52

10

4

12

A King

Maver Gold Dynamite Oak

66

10

1

13

A Jones

Burt Baits Tri-cast

26

3

7

14

A Rogers

Heronbrook Gold

0

0

10

15

C Ebbrell

Tri-cast Guru

59

15

2

16

C Sherwin

M.O.D. Stafford

5

9

9

17

R O'Connor

M.A.P.

34

2

6

18

M Steel

Wheatsheaf

18

0

8

19

I Jones

Mosella Dynamite North West

49

1

5

20

J Robinson

Maver Midlands Bagem

56

14

3

21

J Hayes

March Stream

13

0

9

23

D White

Maver Midlands Youth

82

5

2

25

R Randell

Team Gingerless

72

15

3

27

 

 

 

 

 

29

M Rushton

Trentham Lakes

52

14

5

31

M Kearns

Browning Red

107

11

1

33

I Sinker

Team Shelley

53

1

4

35

A Woods

Total Angling Shrewsbury

42

8

7

37

P Gibson

Nathans Youth

46

7

6

39

M Colclough

Team S.P.A.M.

33

12

8

 

 

 

 

 

 

Meadow

 

 

lb

oz

Pts

2

B Handley

Wheatsheaf

48

14

4

3

L Simpkins

M.O.D. Stafford

7

8

10

4

P Shone

Heronbrook Gold

19

12

8

5

A Bennett

Tri-cast Guru

70

12

2

6

N Machin

Nathans Youth

18

8

9

7

J Chapman

Maver Gold Dynamite Oak

37

4

7

8

M Fox

Maver Midlands 

40

10

6

9

T Robinson

Maver Midlands Bagem

43

4

5

10

C Wojak

Browning Red

83

4

1

11

A Davies

Maver Gold Dynamite Yew

58

4

3

13

J Hughes

M.A.P.

179

6

1

15

G Bowers

Heronbrook Red

55

2

4

16

 

 

 

 

 

18

M Keen

Total Angling Shrewsbury

30

0

5

19

P Henry

Mosella Dynamite North West

23

8

6

21

A Langton

Dynamite Baits Stoke

20

12

7

23

C Shelley

Team Shelley

10

0

9

24

A Adams

Team S.P.A.M.

18

8

8

26

M Lloyd

Edgerley Sports

107

14

2

27

C Wroe

Burt Baits Tri-cast

107

12

3

29

W Crowder

Ultimate Pellet

30

12

4

30

A Dyson

Maver Midlands White

31

0

3

32

S Doodson

Maver Midlands Youth

41

6

2

34

Stu Conroy

Stockton Heath Angling Club

44

4

1

36

S Rogers

Team Gingerless

16

8

5

38

A Everill

Browning Blue

5

12

8

40

M Brown

Smiths Bait & Tackle

10

4

7

41

A North

Maver Gold Dynamite Willow

15

4

6

43

M Dobson

Trentham Lakes

4

2

9

44

A Nelson

March Stream

D

Q

10

 

 

 

 

 

 

Bridge

 

 

lb

oz

Pts

1

N Spain

Total Angling Shrewsbury

89

8

1

3

G Jones

Stockton Heath Angling Club

70

10

3

5

J Jones

Maver Gold Dynamite Yew

38

8

9

7

A Cattell

Browning Blue

54

8

6

9

Sean Williamson

Edgerley Sports

49

14

7

11

A Rumble

Maver Midlands White

63

9

4

13

J Brown

Maver Midlands 

81

1

2

16

I Willett

Dynamite Baits Stoke

45

10

8

18

L Coleman

Wheatsheaf

60

15

5

21

 

 

 

 

 

22

A Hardman

Burt Baits Tri-cast

67

11

3

23

S Symcox

Trentham Lakes

56

8

5

24

P Holmes

Team S.P.A.M.

39

6

7

26

T Tanner

M.O.D. Stafford

39

3

8

27

P Brandrick

Team Gingerless

79

7

1

29

R Griffiths

M.A.P.

78

14

2

31

B Gilcrist

Heronbrook Red

33

8

9

33

A Wakelin

Maver Gold Dynamite Willow

59

3

4

36

S Bates

Team Shelley

25

0

10

37

P Moore

Maver Gold Dynamite Oak

45

0

6

 

 

 

 

 

 

Island

 

 

lb

oz

Pts

1

J Hall

Maver Midlands Youth

54

14

2

3

J Grantham

Mosella Dynamite North West

46

1

3

5

P Williamson

Browning Red

30

5

7

7

A Moores

Maver Midlands Bagem

32

8

6

9

C Barlow

Tri-cast Guru

85

0

1

11

S Edwards

Heronbrook Gold

36

8

5

13

T Burnham

March Stream

20

0

10

15

D Bracken

Nathans Youth

44

1

4

17

K Dennis

Ultimate Pellet

29

5

8

19

C Rogers

Smiths Bait & Tackle

28

2

9

 

 

 

 

 

 

Match Lake

 

 

lb

oz

Pts

2

D Lockett

Ultimate Pellet

67

5

3

3

K Oldham

Nathans Youth

72

2

1

4

Ste Conroy

Stockton Heath Angling Club

68

2

2

5

J Howarth

Tri-cast Guru

60

13

4

6

M Smith

Burt Baits Tri-cast

41

4

5

7

R Pelling

Browning Blue

18

5

8

8

S Hughes

Team S.P.A.M.

22

13

7

9

 

 

 

 

 

10

R Prince

Heronbrook Red

3

2

9

12

Ste Williamson

Edgerley Sports

31

5

6

15

T Shelley

Team Shelley

12

0

10

16

P Little

March Stream

19

5

9

17

D Brown

Maver Midlands Youth

20

14

8

18

B Hunt

Smiths Bait & Tackle

28

3

7

19

A Hulme

Maver Gold Dynamite Oak

57

14

2

21

B Travis

Total Angling Shrewsbury

44

3

6

22

P Richmond

Mosella Dynamite North West

48

9

4

23

D Coleman

Wheatsheaf

50

0

3

25

D Pickering

M.O.D. Stafford

48

0

5

26

S Roberts

Team Gingerless

88

10

1

 

 

 

 

 

 

Match Pool

 

 

lb

oz

Pts

1

T Weightman

Maver Gold Dynamite Yew

38

11

10

3

S Jones

Trentham Lakes

74

8

2

5

D Deakin

Heronbrook Gold

39

12

9

7

C Goldstraw

M.A.P.

65

10

3

9

C Nixon

Maver Gold Dynamite Willow

51

8

7

1

D Hallam

Maver Midlands Bagem

63

1

4

13

D Maxfield

Maver Midlands White

59

9

5

15

P Ashdown

Browning Red

85

1

1

17

N Mally

Dynamite Baits Stoke

44

0

8

19

T Hanser

Maver Midlands 

52

10

6

 

Round Three

 

Top 20

 

 

lb

oz

J Robinson

Maver Midlands Bagem

151

6

C Barlow

Tri-cast Guru

141

2

J Hughes

M.A.P.

130

14

D White

Maver Midlands Youth

119

7

C Wojak

Browning Red

112

8

N Machin

Nathans Youth

108

0

C Goldstraw

M.A.P.

107

9

A Adams

Team S.P.A.M.

105

14

D Bracken

Nathans Youth

105

7

K Jones

Maver Midlands Bagem

104

12

A Hulme

Maver Gold Dynamite Oak

102

12

J Howarth

Tri-cast Guru

102

12

A Bennett

Tri-cast Guru

102

2

N Spain

Total Angling Shrewsbury

99

8

R Travis

Total Angling Shrewsbury

99

6

C Ebbrell

Tri-cast Guru

95

10

S Symcox

Trentham Lakes

95

8

M Kirkbright

M.O.D. Stafford

92

9

D Deakin

Heronbrook Gold

88

5

C O'Connor

Smiths Bait & Tackle

88

0

 

Daily Table

 

A

B

C

D

Total

Tri-cast Guru

3

2

1

1

7

Total Angling Shrewsbury

1

7

2

2

12

Nathans Youth

2

2

1

8

13

M.A.P.

7

1

5

1

14

Maver Gold Dynamite Oak

3

6

3

2

14

Maver Midlands Bagem

1

1

9

5

16

Maver Midlands White

8

3

2

3

16

Browning Red

6

1

7

3

17

Maver Midlands Youth

2

5

8

2

17

Smiths Bait & Tackle

1

8

4

4

17

Heronbrook Gold

5

4

8

1

18

Maver Midlands<spanstyle='mso-spacerun:yes'> 

3

7

3

6

19

Maver Gold Dynamite Willow

4

9

3

5

21

Trentham Lakes

2

9

2

9

22

Team S.P.A.M.

5

3

5

10

23

Browning Blue

6

8

4

6

24

Mosella Dynamite North West

5

6

7

6

24

Team Gingerless

6

3

6

9

24

Dynamite Baits Stoke

4

5

9

7

25

Burt Baits Tri-cast

7

10

5

4

26

Heronbrook Red

8

5

6

7

26

M.O.D. Stafford

4

4

8

10

26

Ultimate Pellet

9

4

6

7

26

Edgerley Sports

7

8

4

8

27

Maver Gold Dynamite Yew

10

7

1

9

27

Wheatsheaf

10

2

10

5

27

Stockton Heath Angling Club

9

6

9

4

28

Team Shelley

8

10

7

8

33

March Stream

9

9

10

10

38

 

Overall Table

 

RD 1

RD 2

RD 3

Total

Tri-cast Guru

8

14

7

29

M.A.P.

7

12

14

33

Nathans Youth

9

13

13

35

Maver Midlands White

9

11

16

36

Maver Gold Dynamite Oak

14

13

14

41

Team Gingerless

16

10

24

50

Maver Midlands Youth

14

20

17

51

Maver Midlands<spanstyle='mso-spacerun:yes'> 

13

20

19

52

Total Angling Shrewsbury

17

23

12

52

Heronbrook Gold

23

15

18

56

Maver Midlands Bagem

22

20

16

58

Browning Red

22

20

17

59

Maver Gold Dynamite Willow

21

21

21

63

Smiths Bait & Tackle

23

24

17

64

Team S.P.A.M.

23

19

23

65

Trentham Lakes

29

15

22

66

Dynamite Baits Stoke

18

25

25

68

Maver Gold Dynamite Yew

25

17

27

69

Mosella Dynamite North West

19

26

24

69

Burt Baits Tri-cast

23

28

26

77

Browning Blue

25

29

24

78

Edgerley Sports

22

29

27

78

M.O.D. Stafford

32

24

26

82

Ultimate Pellet

28

28

26

82

Heronbrook Red

29

30

26

85

Team Shelley

33

25

33

91

Wheatsheaf

32

32

27

91

Stockton Heath Angling Club

27

37

28

92

March Stream

36

32

38

106

 

Full Results

Canal

 

 

lb

oz

Pts

1

Ste Conroy

Edgerley Sports

52

1

7

2

M Barwell

Maver Gold Dynamite Yew

31

4

10

3

P Haynes

Ultimate Pellet

32

13

9

4

C Ebbrell

Tri-cast Guru

95

10

3

5

D Lloyd

Maver Midlands White

41

1

8

6

M Kearns

Browning Red

55

9

6

7

I Jones

Mosella Dynamite North West

72

7

5

8

J Robinson

Maver Midlands Bagem

151

6

1

9

M Kirkbright

M.O.D. Stafford

92

9

4

10

D White

Maver Midlands Youth

119

7

2

11

R Bacon

Maver Midlands 

64

3

3

12

 

 

 

 

 

13

J Goldthorpe

Dynamite Baits Stoke

42

2

4

14

K Bradbury

Stockton Heath Angling Club

23

10

9

15

P Brandrick

Team Gingerless

35

13

6

16

A Jones

Burt Baits Tri-cast

31

2

7

17

A Rogers

Heronbrook Gold

36

5

5

18

A Woods

Total Angling Shrewsbury

78

8

1

19

M Rushton

Trentham Lakes

69

6

2

20

P Mellor

Heronbrook Red

24

14

8

21

A King

Maver Gold Dynamite Oak

74

4

3

23

R O'Connor

M.A.P.

48

1

7

25

C Shelley

Team Shelley

44

0

8

27

A Nelson

March Stream

42

14

9

29

T Maj

Maver Gold Dynamite Willow

71

3

4

31

M Colclough

Team S.P.A.M.

61

10

5

33

A Dawson

Browning Blue

59

0

6

35

P Gibson

Nathans Youth

84

12

2

37

M Steel

Wheatsheaf

40

9

10

39

C O'Connor

Smiths Bait & Tackle

88

0

1

 

 

 

 

 

 

Meadow

 

 

lb

oz

Pts

2

C Wojak

Browning Red

112

8

1

3

S Richardson

Maver Midlands Youth

62

14

5

4

M Lloyd

Edgerley Sports

36

0

8

5

W Crowder

Ultimate Pellet

69

14

4

6

 

 

 

 

 

7

J Hayes

March Stream

29

8

9

8

P Henry

Mosella Dynamite North West

55

4

6

9

M Keen

Total Angling Shrewsbury

55

0

7

10

B Hadley

Wheatsheaf

85

4

2

11

A Dyson

Maver Midlands White

77

0

3

13

D Dale

M.O.D. Stafford

66

14

4

15

N Machin

Nathans Youth

108

0

2

16

S James

Stockton Heath Angling Club

49

14

6

18

J Hughes

M.A.P.

130

14

1

19

M Fox

Maver Midlands 

44

6

7

21

M Dodson

Trentham Lakes

17

0

9

23

I Fellows

Burt Baits Tri-cast

11

8

10

24

A Everill

Browning Blue

30

10

8

26

A Adams

Team S.P.A.M.

105

14

3

27

G Bowers

Heronbrook Red

54

4

5

29

P Shone

Heronbrook Gold

74

0

4

30

A Davies

Maver Gold Dynamite Yew

62

12

7

32

S Brown

Smiths Bait & Tackle

49

4

8

34

S Roberts

Team Gingerless

78

4

3

36

A Langton

Dynamite Baits Stoke

70

12

5

38

N Roberts

Team Shelley

35

0

10

40

A Lyndsay

Maver Gold Dynamite Willow

44

4

9

41

A Bennett

Tri-cast Guru

102

2

2

43

J Chapman

Maver Gold Dynamite Oak

70

8

6

44

K Jones

Maver Midlands Bagem

104

12

1

 

 

 

 

 

 

Bridge

 

 

lb

oz

Pts

1

J Hall

Maver Midlands Youth

61

9

8

3

A Moores

Maver Midlands Bagem

41

3

9

5

C Whittaker

Mosella Dynamite North West

64

0

7

7

Sean Williamson

Edgerley Sports

82

6

4

9

D Bracken

Nathans Youth

105

7

1

11

J Brown

Maver Midlands 

84

4

3

13

S Rogers

Team Gingerless

74

12

6

16

P Little

March Stream

38

1

10

18

M Rogerson

M.A.P.

75

7

5

21

S Symcox

Trentham Lakes

95

8

2

22

A Rumble

Maver Midlands White

77

15

2

23

L Coleman

Wheatsheaf

23

14

10

24

P Williamson

Browning Red

51

14

7

26

S Edwards

Heronbrook Gold

49

12

8

27

C Willet

Dynamite Baits Stoke

43

12

9

29

K Rogers

Smiths Bait & Tackle

58

1

4

31

K Dennis

Ultimate Pellet

53

1

6

33

A Hardman

Burt Baits Tri-cast

57

10

5

36

A North

Maver Gold Dynamite Willow

68

2

3

37

J Jones

Maver Gold Dynamite Yew

83

10

1

 

 

 

 

 

 

Island

 

 

lb

oz

Pts

1

 

 

 

 

 

3

C Barlow

Tri-cast Guru

141

2

1

5

T Golding

Stockton Heath Angling Club

24

13

9

7

I Sinker

Team Shelley

48

14

7

9

A Cattell

Browning Blue

68

2

4

11

B Gilcrist

Heronbrook Red

56

13

6

13

P Holmes

Team S.P.A.M.

60

5

5

15

N Spain

Total Angling Shrewsbury

99

8

2

17

T Tanner

M.O.D. Stafford

33

9

8

19

P Moore

Maver Gold Dynamite Oak

81

8

3

 

 

 

 

 

 

Match Lake

 

 

lb

oz

Pts

2

T Burnham

March Stream

7

15

10

3

C Goldstraw

M.A.P.

107

9

1

4

N Mally

Dynamite Baits Stoke

36

10

7

5

A Hulme

Maver Gold Dynamite Oak

102

12

2

6

M Smith

Burt Baits Tri-cast

59

6

4

7

T Shelley

Team Shelley

29

6

8

8

P Ashdown

Browning Red

83

4

3

9

D Coleman

Wheatsheaf

42

13

5

10

P Richmond

Mosella Dynamite North West

38

1

6

12

T Weightman

Maver Gold Dynamite Yew

20

0

9

15

L Simpkins

M.O.D. Stafford

26

2

10

16

Ste Williamson

Edgerley Sports

44

10

8

17

R Pelling

Maver Midlands 

65

13

6

18

D Hallam

Maver Midlands Bagem

66

10

5

19

R Travis

Total Angling Shrewsbury

99

6

2

21

D Lockett

Ultimate Pellet

52

7

7

22

S Jones

Trentham Lakes

42

8

9

23

D Maxfield

Maver Midlands White

83

9

3

25

J Smith

Smiths Bait & Tackle

79

12

4

26

J Howarth

Tri-cast Guru

102

12

1

 

 

 

 

 

 

Match Pool

 

 

lb

oz

Pts

1

G Jones

Stockton Heath Angling Club

73

5

4

3

D Deakin

Heronbrook Gold

88

5

1

5

R Randell

Team Gingerless

45

3

9

7

C Jones

Res

79

12

3

9

R Prince

Heronbrook Red

56

0

7

11

K Oldham

Nathans Youth

55

15

8

13

S Hughes

Team S.P.A.M.

38

2

10

15

C Nixon

Maver Gold Dynamite Willow

67

6

5

17

B Parkes

Browning Blue

67

4

6

19

D Brown

Maver Midlands Youth

80

8

2

 

 Round Two

 

Top 20

 

 

lb

oz

D Brown

Maver Midlands Youth

187

8

J Hughes

M.A.P.

151

10

M Fox

Maver Midlands 

144

10

R Griffiths

M.A.P.

141

8

P Shone

Heronbrook Gold

121

12

N Machin

Nathans Youth

112

12

M Kearns

Browning Red

111

10

M Smith

Burt Baits Tri-cast

109

11

M Rogerson

Tri-cast Guru

108

14

A Dyson

Maver Midlands White

105

8

D Bracken

Nathans Youth

105

5

P Williamson

Browning Red

100

9

D Maxfield

Maver Midlands White

100

4

J Robinson

Maver Midlands Bagem

100

0

S Jones

Trentham Lakes

99

10

J Jones

Maver Gold Dynamite Yew

97

5

A Davies

Maver Gold Dynamite Yew

97

2

B Handley

Wheatsheaf

96

12

N Dobson

Trentham Lakes

96

0

D Dale

M.O.D. Stafford

95

2

 

Daily Table

 

A

B

C

D

Total

Team Gingerless

1

3

3

3

10

Maver Midlands White

3

4

3

1

11

M.A.P.

8

1

1

2

12

Maver Gold Dynamite Oak

4

2

2

5

13

Nathans Youth

6

3

2

2

13

Tri-cast Guru

3

2

8

1

14

Heronbrook Gold

1

1

6

7

15

Trentham Lakes

2

5

6

2

15

Maver Gold Dynamite Yew

4

3

2

8

17

Team S.P.A.M.

7

4

4

4

19

Browning Red

1

9

1

9

20

Maver Midlands

5

2

5

8

20

Maver Midlands Bagem

2

7

6

5

20

Maver Midlands Youth

5

7

7

1

20

Maver Gold Dynamite Willow

7

1

7

6

21

Total Angling Shrewsbury

5

7

4

7

23

M.O.D. Stafford

6

5

5

8

24

Smiths Bait & Tackle

2

6

10

6

24

Dynamite Baits Stoke

4

7

4

10

25

Team Shelley

6

6

10

3

25

Mosella Dynamite North West

3

6

8

9

26

Burt Baits Tri-cast

9

10

1

8

28

Ultimate Pellet

7

5

9

7

28

Browning Blue

8

8

9

4

29

Edgerley Sports

10

9

5

5

29

Heronbrook Red

9

10

7

4

30

March Stream

10

8

8

6

32

Wheatsheaf

9

4

9

10

32

Stockton Heath Angling Club

8

9

10

10

37

 

Overall Table

 

RD 1

RD 2

Total

M.A.P.

7

12

19

Maver Midlands White

9

11

20

Nathans Youth

9

13

22

Tri-cast Guru

8

14

22

Team Gingerless

16

10

26

Maver Gold Dynamite Oak

14

13

27

Maver Midlands

13

20

33

Maver Midlands Youth

14

20

34

Heronbrook Gold

23

15

38

Total Angling Shrewsbury

17

23

40

Browning Red

22

20

42

Maver Gold Dynamite Willow

21

21

42

Maver Gold Dynamite Yew

25

17

42

Maver Midlands Bagem

22

20

42

Team S.P.A.M.

23

19

42

Dynamite Baits Stoke

18

25

43

Trentham Lakes

29

15

44

Mosella Dynamite North West

19

26

45

Smiths Bait & Tackle

23

24

47

Burt Baits Tri-cast

23

28

51

Edgerley Sports

22

29

51

Browning Blue

25

29

54

M.O.D. Stafford

32

24

56

Ultimate Pellet

28

28

56

Team Shelley

33

25

58

Heronbrook Red

29

30

59

Stockton Heath Angling Club

27

37

64

Wheatsheaf

32

32

64

March Stream

36

32

68

 

Full Results

Canal

 

 

lb

oz

Pts

1

J Hayes

March Stream

15

13

10

2

R O'Connor

M.A.P.

34

14

8

3

A Jones

Burt Baits Tri-cast

33

7

9

4

D White

Maver Midlands Youth

49

3

5

5

N Dimmock

Team Shelley

43

4

6

6

P Haynes

Ultimate Pellet

42

11

7

7

I Jones

Mosella Dynamite North West

72

12

3

8

J Goldthorpe

Dynamite Baits Stoke

70

11

4

9

M Kearns

Browning Red

111

10

1

10

J Robinson

Maver Midlands Bagem

100

0

2

11

M Kirkbright

M.O.D. Stafford

44

4

6

12

S Rogers

Team Gingerless

83

5

1

13

C Ebbrell

Tri-cast Guru

52

7

3

14

A Woods

Total Angling Shrewsbury

49

5

5

15

A King

Maver Gold Dynamite Oak

49

6

4

16

C Bradbury

Stockton Heath Angling Club

32

10

8

17

T Maj

Maver Gold Dynamite Willow

37

12

7

18

S Norris

Edgerley Sports

19

1

10

19

P Mellor

Heronbrook Red

21

22

9

20

C O'Connor

Smiths Bait & Tackle

75

2

2

21

 

 

 

 

 

23

A Rogers

Heronbrook Gold

87

6

1

25

D Lloyd

Maver Midlands White

66

0

3

27

M Colclough

Team S.P.A.M.

43

11

7

29

M Rushton

Trentham Lakes

77

10

2

31

M Barwell

Maver Gold Dynamite Yew

61

12

4

33

M Steel

Wheatsheaf

0

0

9

35

P Gibson

Nathans Youth

55

1

6

37

A Dawson

Browning Blue

41

0

8

39

R Bacon

Maver Midlands 

58

10

5

 

 

 

 

 

 

Meadow

 

 

lb

oz

Pts

2

P Little

March Stream

61

10

8

3

W Crowder

Ultimate Pellet

70

4

5

4

 

 

 

 

 

5

A Adams

Team S.P.A.M.

71

2

4

6

S Richardson

Browning Red

47

8

9

7

A Morton

Maver Gold Dynamite Oak

77

2

2

8

J O'Sullivan

Team Gingerless

76

2

3

9

M Keen

Total Angling Shrewsbury

64

8

7

10

I Sinker

Team Shelley

65

10

6

11

A Lyndsay

Maver Gold Dynamite Willow

92

4

1

13

D Dale

M.O.D. Stafford

95

2

5

15

A Everill

Browning Blue

70

4

8

16

A Dyson

Maver Midlands White

105

8

4

18

G Bowers

Heronbrook Red

47

8

10

19

S Brown

Smiths Bait & Tackle

84

6

6

21

N Machin

Nathans Youth

112

12

3

23

S James

Stockton Heath Angling Club

65

12

9

24

J Hughes

M.A.P.

151

10

1

26

M Fox

Maver Midlands 

144

10

2

27

T Robinson

Maver Midlands Bagem

77

10

7

29

N Dobson

Trentham Lakes

96

0

5

30

A Davies

Maver Gold Dynamite Yew

97

2

3

32

S Doodson

Maver Midlands Youth

78

6

7

34

B Handley

Wheatsheaf

96

12

4

36

M Lloyd

Edgerley Sports

58

0

9

38

A Langton

Dynamite Baits Stoke

78

6

7

40

I Fellows

Burt Baits Tri-cast

27

6

10

41

P Henry

Mosella Dynamite North West

92

0

6

43

M Rogerson

Tri-cast Guru

108

14

2

44

P Shone

Heronbrook Gold

121

12

1

 

 

 

 

 

 

Bridge

 

 

lb

oz

Pts

1

P Holmes

Team S.P.A.M.

69

3

4

3

P Williamson

Browning Red

100

9

1

5

A Moores

Maver Midlands Bagem

55

9

6

7

S Bates

 

71

15

3

9

L Coleman

Wheatsheaf

41

9

9

11

T Tanner

M.O.D. Stafford

63

2

5

13

B Gilcrist

Heronbrook Red

54

0

7

16

T Burnham

March Stream

42

2

8

18

T Shelley

Team Shelley

32

2

10

21

P Moore

Maver Gold Dynamite Oak

78

0

2

22

K Dennis

Ultimate Pellet

42

8

9

23

T Golding

Stockton Heath Angling Club

12

10

10

24

C Whittaker

Mosella Dynamite North West

42

10

8

26

R Griffiths

M.A.P.

141

8

1

27

C Willet

Dynamite Baits Stoke

66

0

4

29

S Edwards

Heronbrook Gold

55

8

6

31

D Pickering

Maver Midlands Youth

50

0

7

33

Sean Williamson

Edgerley Sports

56

0

5

36

R Randell

Team Gingerless

76

12

3

37

D Bracken

Nathans Youth

105

5

2

 

 

 

 

 

 

Island

 

 

lb

oz

Pts

1

A Cattell

Browning Blue

42

3

9

3

J Jones

Maver Gold Dynamite Yew

97

5

2

5

J Brown

Maver Midlands 

64

8

5

7

A North

Maver Gold Dynamite Willow

48

4

7

9

P Black

Maver Midlands White

74

13

3

11

N Spain

Total Angling Shrewsbury

74

0

4

13

C Barlow

Tri-cast Guru

47

8

8

15

K Rogers

Smiths Bait & Tackle

33

15

10

17

S Symcox

Trentham Lakes

63

14

6

19

M Smith

Burt Baits Tri-cast

109

11

1

 

 

 

 

 

 

Match Lake

 

 

lb

oz

Pts

2

B Parkes

Maver Midlands 

34

13

8

3

C Shelley

Team Shelley

55

6

3

4

M Harris

Total Angling Shrewsbury

44

11

7

5

D Brown

Maver Midlands Youth

187

8

1

6

K Oldham

Nathans Youth

69

11

2

7

S Hughes

Team S.P.A.M.

50

1

4

8

J Smith

Smiths Bait & Tackle

48

6

6

9

N Mally

Dynamite Baits Stoke

33

4

10

10

P Ashdown

Browning Red

33

13

9

12

A Hulme

Maver Gold Dynamite Oak

48

9

5

15

D Deakin

Heronbrook Gold

47

15

7

16

G Mathews

Stockton Heath Angling Club

29

13

10

17

I Simpson

Mosella Dynamite North West

32

3

9

18

T Weightman

Maver Gold Dynamite Yew

33

11

8

19

A Nelson

March Stream

48

8

6

21

J Howarth

Tri-cast Guru

80

11

1

22

C Goldstraw

M.A.P.

72

10

2

23

D Hallam

Maver Midlands Bagem

48

10

5

25

R Prince

Heronbrook Red

49

13

4

26

P Brandrick

Team Gingerless

53

2

3

 

 

 

 

 

 

Match Pool

 

 

lb

oz

Pts

1

S Jones

Trentham Lakes

99

10

2

3

D Lockett

Ultimate Pellet

26

11

7

5

R Blease

Burt Baits Tri-cast

44

5

8

7

Ste Williamson

Edgerley Sports

78

11

5

9

R Pelling

Browning Blue

79

3

4

11

C Nixon

Maver Gold Dynamite Willow

76

14

6

13

L Simpkins

M.O.D. Stafford

54

8

8

15

D Maxfield

Maver Midlands White

100

4

1

17

D Coleman

Wheatsheaf

42

2

10

19

C Jones

 

92

2

3

 

 Round One

 

Top 30

 

 

lb

oz

J Hughes

M.A.P.

169

10

M Fox

Maver Midlands 

168

2

A Rumble

Maver Midlands White

144

4

A King

Maver Gold Dynamite Oak

142

10

N Spain

Total Angling Shrewsbury

136

14

R Griffiths

M.A.P.

136

14

J Andrews

Burt Baits Tri-cast

122

4

D Bracken

Nathans Youth

121

12

M Kean

Total Angling Shrewsbury

116

14

A Lyndsay

Maver Gold Dynamite Willow

114

4

D White

Maver Midlands Youth

113

4

C Barlow

Tri-cast Guru

111

12

S Rogers

Team Gingerless

110

1

C Ebbrell

Tri-cast Guru

109

0

D Lloyd

Maver Midlands White

106

6

P Brandrick

Ultimate Pellet

104

2

J Howarth

Tri-cast Guru

103

15

D Childs

Maver Gold Dynamite Yew

103

1

R O'Connor

M.A.P.

102

0

P Henry

Mosella Dynamite North West

101

4

R Randell

Team Gingerless

100

4

C Dale

Heronbrook Red

99

11

N Machin

Nathans Youth

97

14

K Oldham

Nathans Youth

96

13

P Shone

Heronbrook Gold

96

12

P Moore

Maver Gold Dynamite Oak

96

4

S Openshaw

Tri-cast Guru

93

12

S Doodson

Maver Midlands Youth

91

14

S Roberts

Team Gingerless

91

10

 

Table

 

A

B

C

D

Total

M.A.P.

2

1

1

3

7

Tri-cast Guru

1

4

2

1

8

Maver Midlands White

2

3

1

3

9

Nathans Youth

4

2

2

1

9

Maver Midlands

3

2

6

2

13

Maver Gold Dynamite Oak

1

7

2

4

14

Maver Midlands Youth

1

5

3

5

14

Team Gingerless

8

4

3

1

16

Total Angling Shrewsbury

5

3

1

8

17

Dynamite Baits Stoke

4

6

4

4

18

Mosella Dynamite North West

5

1

6

7

19

Maver Gold Dynamite Willow

3

2

7

9

21

Browning Red

9

8

3

2

22

Edgerley Sports

9

6

5

2

22

Maver Midlands Bagem

5

5

4

8

22

Burt Baits Tri-cast

7

1

9

6

23

Heronbrook Gold

8

3

7

5

23

Smiths Bait & Tackle

5

7

6

5

23

Team S.P.A.M.

6

10

4

3

23

Browning Blue

3

9

9

4

25

Maver Gold Dynamite Yew

6

5

5

9

25

Stockton Heath Angling Club

8

8

5

6

27

Ultimate Pellet

7

4

10

7

28

Heronbrook Red

4

6

9

10

29

Trentham Lakes

2

9

8

10

29

M.O.D. Stafford

10

7

7

8

32

Wheatsheaf

10

8

8

6

32

Team Shelley

7

9

8

9

33

March Stream

9

10

10

7

36

 

Full Results

Canal

 

 

lb

oz

Pts

1

C O'Connor

Smiths Bait & Tackle

59

12

5

2

P Gibson

Nathans Youth

62

15

4

3

I Sinker

Team Shelley

50

7

7

4

A Rogers

Heronbrook Gold

43

1

8

5

P Little

March Stream

40

0

9

6

I Jones

Mosella Dynamite North West

59

12

5

7

M Rushton

Trentham Lakes

87

13

2

8

T Maj

Maver Gold Dynamite Willow

82

5

3

9

M Kirkbright

M.O.D. Stafford

39

6

10

10

A King

Maver Gold Dynamite Oak

142

10

1

11

R O'Connor

M.A.P.

102

0

2

12

J Goldthorpe

Dynamite Baits Stoke

72

2

4

13

N Dale

Team Gingerless

37

8

8

14

M Steel

Wheatsheaf

19

6

10

15

S Norris

Edgerley Sports

29

6

9

16

P Haynes

Ultimate Pellet

48

11

7

17

M Barwell

Maver Gold Dynamite Yew

50

8

6

18

A Woods

Total Angling Shrewsbury

66

0

5

19

C Ebbrell

Tri-cast Guru

109

0

1

20

A Dawson

Browning Blue

72

6

3

21

A Jones

Burt Baits Tri-cast

48

7

7

23

M Colclough

Team S.P.A.M.

53

15

6

25

J Robinson

Maver Midlands Bagem

63

7

5

27

P Mellor

Heronbrook Red

78

10

4

29

 

 

 

 

 

31

P Black

Maver Midlands White

86

14

2

33

M Kearns

Browning Red

39

0

9

35

R Bacon

Maver Midlands 

78

13

3

37

D White

Maver Midlands Youth

113

4

1

39

K Bradbury

Stockton Heath Angling Club

40

13

8

 

 

 

 

 

 

Meadow

 

 

lb

oz

Pts

2

T Burnham

March Stream

36

4

10

3

A Langton

Dynamite Baits Stoke

90

6

6

4

N Machin

Nathans Youth

97

14

2

5

T Shelley

Team Shelley

51

0

9

6

D Dale

M.O.D. Stafford

81

14

7

7

B Handley

Wheatsheaf

62

8

8

8

P Henry

Mosella Dynamite North West

101

4

1

9

T Robinson

Maver Midlands Bagem

91

4

5

10

S Openshaw

Tri-cast Guru

93

12

4

11

P Shone

Heronbrook Gold

96

12

3

13

D Lloyd

Maver Midlands White

106

6

3

15

C Wojak

Browning Red

78

10

8

16

M Dodson

Trentham Lakes

77

8

9

18

S Brown

Smiths Bait & Tackle

79

14

7

19

J Andrews

Burt Baits Tri-cast

122

4

1

21

S Doodson

Maver Midlands Youth

91

14

5

23

A Adams

Team S.P.A.M.

77

2

10

24

R Randell

Team Gingerless

100

4

4

26

A Lyndsay

Maver Gold Dynamite Willow

114

4

2

27

M Lloyd

Edgerley Sports

86

14

6

29

 

 

 

 

 

30

M Kean

Total Angling Shrewsbury

116

14

3

32

S James

Stockton Heath Angling Club

74

10

8

34

M Fox

Maver Midlands 

168

2

2

36

P Brandrick

Ultimate Pellet

104

2

4

38

J Hughes

M.A.P.

169

10

1

40

C Dale

Heronbrook Red

99

11

6

41

D Childs

Maver Gold Dynamite Yew

103

1

5

43

A Everill

Browning Blue

63

0

9

44

A Morton

Maver Gold Dynamite Oak

86

10

7

 

 

 

 

 

 

Bridge

 

 

lb

oz

Pts

1

A Rumble

Maver Midlands White

144

4

1

3

B Gilcrist

Heronbrook Red

24

8

9

5

L Coleman

Wheatsheaf

42

4

8

7

J Jones

Maver Gold Dynamite Yew

68

14

5

9

A North

Maver Gold Dynamite Willow

64

10

7

11

A Moores

Maver Midlands Bagem

69

6

4

13

S Roberts

Team Gingerless

91

10

3

16

P Moore

Maver Gold Dynamite Oak

96

4

2

18

J Brown

Maver Midlands 

66

14

6

21

 

 

 

 

 

22

A Shepherd

Browning Blue

56

12

9

23

J Hall

Maver Midlands Youth

87

4

3

24

Sean Williamson

Edgerley Sports

77

6

5

26

C Willet

Dynamite Baits Stoke

86

14

4

27

L Saville

Mosella Dynamite North West

76

12

6

29

S Symcox

Trentham Lakes

57

8

8

31

S Edwards

Heronbrook Gold

62

10

7

33

K Dennis

Ultimate Pellet

46

12

10

36

N Spain

Total Angling Shrewsbury

136

14

1

37

C Barlow

Tri-cast Guru

111

12

2

 

 

 

 

 

 

Island

 

 

lb

oz

Pts

1

T Tanner

M.O.D. Stafford

48

8

7

3

R Griffiths

M.A.P.

136

14

1

5

M Smith

Burt Baits Tri-cast

35

12

9

7

C Rogers

Smiths Bait & Tackle

51

8

6

9

A Nelson

March Stream

31

0

10

11

D Bracken

Nathans Youth

121

12

2

13

P Holmes

Team S.P.A.M.

56

8

4

15

C Shelley

Team Shelley

47

6

8

17

P Williamson

Browning Red

59

14

3

19

T Golding

Stockton Heath Angling Club

55

8

5

 

 

 

 

 

 

Match Lake

 

 

lb

oz

Pts

2

C Goldstraw

M.A.P.

77

4

3

3

R Blease

Burt Baits Tri-cast

62

6

6

4

 

 

 

 

 

5

S Rogers

Team Gingerless

110

1

1

6

L Simpkins

M.O.D. Stafford

49

5

8

7

Ste Williamson

Edgerley Sports

88

4

2

8

D Deakin

Heronbrook Gold

65

2

5

9

D Lockett

Ultimate Pellet

55

7

7

10

T Weightman

Maver Gold Dynamite Yew

27

0

9

12

A Hulme

Maver Gold Dynamite Oak

75

6

4

15

D Hallam

Maver Midlands Bagem

40

0

8

16

N Roberts

Team Shelley

34

8

9

17

K Oldham

Nathans Youth

96

13

1

18

P Ashdown

Browning Red

83

15

2

19

D Maxfield

Maver Midlands White

79

4

3

21

D Coleman

Wheatsheaf

50

14

6

22

R Prince

Heronbrook Red

34

4

10

23

J Smith

Smiths Bait & Tackle

69

5

5

25

I Simpson

Mosella Dynamite North West

50

7

7

26

C Day

Dynamite Baits Stoke

76

10

4

 

 

 

 

 

 

Match Pool

 

 

lb

oz

Pts

1

G Mathews

Stockton Heath Angling Club

69

10

6

3

D Brown

Maver Midlands Youth

74

10

5

5

J Howarth

Tri-cast Guru

103

15

1

7

R Pelling

Browning Blue

75

11

4

9

B Parkes

Maver Midlands 

87

7

2

11

B Travis

Total Angling Shrewsbury

59

13

8

13

C Nixon

Maver Gold Dynamite Willow

42

9

9

15

R Marsden

Trentham Lakes

31

10

10

17

J Haye

March Stream

60

9

7

19

S Hughes

Team S.P.A.M.

78

11

3

 

 

Final Round Results

Teams of 4 - Entry £60 per team

Top 6 Overall Team Payout

Strictly Limited to 30

Dates: 1st Oct, 15th Oct, 29th Oct

12th Nov, 26 Nov and 10th Dec

Pool Money will be £25 per Angler

Paying £50 x 5 peg sections

Top 4 per match

1st £200

2nd £150

3rd £100

4th £70

Open Matches

All Leagues

All Festivals